Základný princíp NFI Diéty

Akronym NFI pochádza z anglického názvu Natural Food Interaction – diéta na báze chemickej interakcie zložiek potravín. Slovné spojenie chemická interakcia je kľúčové pre vysvetlenie základného princípu, ako táto diéta funguje.

NFI diéta predstavuje v oblasti zdravého stravovania obrovský skok dopredu. Čerpá z blahodarných účinkov chemických látok obsiahnutých v základných potravinách prevažne rastlinného pôvodu.

Pre NFI diétu sme vybrali tisícky potravín s najrôznejším chemickým zložením. Jednotlivé potraviny sme pospájali do NFI diétnych plánov, každý diétny plán je pre daného jednotlivca presne ušitý na mieru. V NFI diéte výsledná chemická zlúčenina, ktorá vznikne vzájomnou interakciou potravín počas procesu trávenia, cielene odbúrava tuky (lipidy) z tela. Strata hmotnosti nastupuje v enormne krátkom časovom období. Zároveň tieto chemické zlúčeniny odbúravajú viscerálny – vnútrobrušný tuk, ktorý je uložený okolo vnútrobrušných orgánov, vrátane pečene a pankreasu, ako i malé čiastočky lipidov, pokrývajúce inzulínové receptory. Tie sú hlavnou príčinou inzulínovej rezistencie pri diabete 2. typu.

NFI diéta pozostáva prevažne zo strukovín, orechov, semien, ovocia a zeleniny. Na lepšie pochopenie princípu diéty sme vybrali príklad interakcie prírodných látok nachádzajúcich sa v hnedej ryži a čiernej fazuli.

Hnedá ryža obsahuje látku A, ktorá na odbúravanie lipidov z tela sama osebe nemá vplyv. Čierne fazuľky obsahujú látku B, ktorá takisto na odbúravanie lipidov z tela sama osebe nemá vplyv. Keď sa však hnedá ryža prijme v potrave spolu s čiernymi fazuľkami, napríklad počas obeda, prechádza prirodzeným procesom trávenia, počas ktorého sa vzájomnou reakciou látok A a B vytvára nová chemická zlúčenina C, ktorá spôsobuje cielené odbúravanie lipidov z konkrétnych oblastí tela, a tiež sa viaže na drobné čiastočky lipidov pokrývajúce receptory inzulínu a umožní ich prirodzené odbúranie. Ak sa tento proces opakuje s každým NFI jedlom, presne navrhnutým pre daného jednotlivca, množstvo lipidov v tele sa neustále redukuje. Receptory inzulínu sa stále viac prečisťujú, až dôjde k úplnej remisii cukrovky 2. typu.

Princíp NFI diéty
Základný princíp NFI diéty. PowerPoint slide z NFI prezentácie pre diabetických pacientov.

Ako fungujú NFI plány pre dosiahnutie remisie cukrovky 2. typu?

Za relatívne krátke časové obdobie na NFI diéte, zvyčajne v rozmedzí od 12 do 20 týždňov, sa počas prirodzeného procesu trávenia neustále tvoria chemické zlúčeniny typu C, ktoré z tela cielene odstraňujú malé čiastočky lipidov, prečisťujú receptory inzulínu od intramyocelulárnych lipidových čiastočiek a postupne zvrátia priebeh diabetu 2. typu až do úplnej remisie.

Tento proces prebieha v tele prirodzene bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu. Je však nutné, aby pacient spolupracoval so svojím diabetológom, počas NFI diéty je totiž nevyhnutné postupne redukovať až vysadiť lieky určené na liečbu cukrovky, prípadne redukovať až vysadiť inzulín. V prípade 10% pacientov s poškodením pankreasu v závislosti od vážnosti poškodenia pankreasu sa maximálne redukuje liečba.

Štandardnou súčasťou liečby diabetika, ktorú odporučí lekár pacientovi, je redukcia telesnej hmotnosti a jej samotná redukcia spôsobí zlepšenie zdravotného stavu. Šanca, že sa v dôsledku redukcie kalórií hladovaním podarí odstrániť lipidy okolo orgánov ako je pečeň a pankreas a hlavne intramyocelulárne lipidové čiastočky na povrchu receptorov inzulínu, je veľmi malá (niekedy je dôsledkom viac-menej náhodnej správnej kombinácie potravín). Pacient trpiaci cukrovkou 2. typu aj po strate hmotnosti ostane štíhly diabetik s mierne zlepšenou hladinou glukózy v krvi.

V NFI diéte sú potraviny cielene kombinované tak, aby odbúravanie lipidov z cieľových oblastí bolo čo najúčinnejšie a v čo najkratšom časovom období. Pre každého pacienta sú NFI chemické reakcie presne kalkulované na základe vstupných údajov, ako je napríklad vek, výška, váha, pohlavie, pohybová aktivita, laboratórne výsledky krvi, predpísaná liečba antidiabetikami alebo inzulínom, takže dosiahnutý výsledok nie je nikdy náhodný. Keďže presnosť výpočtu chemických reakcií je pri NFI diéte veľmi dôležitá, plány sa musia prepočítať na základe novodosiahnutej hmotnosti najneskôr každé dva týždne (v priebehu dvoch týždňov môže dôjsť k úbytku hmotnosti aj 5-6 kg) a a tiež na základe zmeny v zdravotnom stave pacienta (pokles krvného tlaku a glykémií). NFI diétne plány sú pre daného jednotlivca plne nutrične vyvážené, čiže nie je potrebné brať žiadne podporné vitamíny alebo minerály.

Kritériá pre výpočet NFI diéty
Kritériá na výpočet NFI diéty. PowerPoint slide z NFI prezentácie pre diabetických pacientov.

Pacient na NFI diéte môže konzumovať neobmedzené množstvo potravy, musí sa však presne pridržiavať predpísanej kombinácie jedál pre daný deň a čas (raňajky, obed, večera). Pri NFI diéte počítanie kalórií alebo sacharidových jednotiek u diabetikov preto nie je potrebné a pacient bude prirodzene redukovať svoju telesnú hmotnosť aj bez obmedzenia kalórií (sacharidových jednotiek).

Veľa ľudí s cukrovkou má problém s pravidelným cvičením, predovšetkým v dôsledku svojho zdravotného stavu. Dobrou správou je, že účinok NFI diéty sa prejaví aj bez výraznejšieho cvičenia, len to bude oveľa pomalšie ako pri aktívnom životnom štýle. Preto vždy pacientom odporúčame aspoň dlhšie prechádzky alebo stredne veľkú záťaž. Vhodná je akákoľvek aktivita, ktorá zvýši tep, čo tiež pomôže okamžitému odbúravaniu cukrov z krvného obehu.

Ako fungujú NFI plány pre zníženie hmotnosti?

Keďže pozitívnym vedľajším účinkom NFI plánov na dosiahnutie remisie cukrovky 2. typu je výrazná strata hmotnosti v krátkom časovom období, rozhodli sme sa vytvoriť NFI diétne plány aj pre zdravých dospelých jedincov (nediabetikov), ktorí trpia nadváhou a majú ťažkosti s udržateľnou stratou hmotnosti.

NFI diétne plány pre zníženie hmotnosti umožnia úplne každému, kto ich bude striktne dodržiavať, schudnúť 5-10 kg v priebehu 4 týždňov. Rýchlosť úbytku hmotnosti závisí od počiatočnej váhy a od toho, či sa diéta kombinuje s cvičením. U niekoho, kto necvičí, to bude 1,5-2,5 kg týždenne a u aktívneho športovca to môže byť aj 2,5-3,5 kg do týždňa. V rovnakom čase NFI plány pomôžu zlepšiť celkový zdravotný stav (napr. zníženie hladiny cholesterolu, zníženie krvného tlaku).

Každá diéta funguje len vtedy, ak ju presne dodržiavate. Je to dôležité hlavne v prípade NFI diéty, keďže každé predpísané jedlo je dôležité pre určitú chemickú reakciu odbúravajúcu tuky z tela. Preto si pozorne prečítajte návod ako NFI diétu nasledovať, aby ste dosiahli želateľný výsledok v čo najkratšom časovom období.

Čo naši klienti hovoria

Ivan P.
Slovensko

Bola mi diagnostikovaná cukrovka 2. typu a nasadená inzulínová liečba (90 j. denne). Keďže som vodič s povolania, nemohol som vzhľadom k diagnóze túto prácu vykonávať. Neskôr prišla ponuka od pani MUDr. Lejavovej na NFI protokol. Už po niekoľkých dňoch som zbadal účinky ohľadom znižovania cukru v krvi. Po cca 5-6 týždňoch sa stav cukru upravil natoľko, že som prestal brať inzulín a boli mi nasadené tabletky. Od tohto času som sa znova mohol vrátiť späť k môjmu povolaniu - vodič z povolania. Ešte raz by som chcel vysloviť veľké ďakujem!

Eva A.
Slovensko

Som nesmierne rada, že som sa v roku 2020 rozhodla dať na boj s cukrovkou a kilami. Bol to náročný rok, no veľa som sa naučila. Schudla som celkovo 22 kg a cukor mám ustálený. Mudr. Lejavová pri mojej poslednej kontrole bola spokojná a znížila mi dávku lieku na diabetes a jeden už neužívam vôbec, bol vylúčený asi po 2 mesiacoch na NFI protokole. Je dôležité povedať aj to, že sa mi upravil krvný tlak a cholesterol, nemám už žiadne lieky, som mobilnejšia a pohyblivejšia. Toto je prvýkrát, čo som schudla tak výrazne. Pokúšala som sa o chudnutie mnohými diétami už veľa krát, ale bez dlhodobých úspechov. Vždy prišiel jojo efekt. Ďakujem, že vďaka NFI môžem žiť plnohodnotnejší život.

Veronika B.
Slovensko

Toto je krátky príbeh o tom, ako mi NFI diet zmenila život. Po dvoch pôrodoch sa moje telo zmenilo na nepoznanie, Čítať viac ...

Oľga Š.
Slovensko

Chcela by som sa s vami podeliť o moje skúsenosti so stravovaním na NFI protokole. Predtým som skúšala rôzne diéty a tabletky na chudnutie, no bohužiaľ, Čítať viac ...

Jozef B.
Slovensko

O NFI protokole som sa dozvedel od môjho kardio lekára. Moja váha v júli 2019 bola 109kg a mal som veľmi zlé výsledky lipidov, cholesterolu, glykémií Čítať viac ...

NFI Diétny plán na mieru